Ruszyła rozbudowa strażnicy OSP Chotomów!


Ostatnio nie mieliśmy wiele czasu na prowadzenie naszej strony internetowej za co najmocniej przepraszamy, jednak w najbliższym czasie postaramy się nadrobić zaległości a już teraz zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu 🙂

Ten czwartek (06.07.2017r.) niewątpliwe zapisze się w historii naszej jednostki, właśnie ruszyły prace mające na celu rozbudowę strażnicy! Jest to odpowiedni moment, aby po krótce przedstawić Wam historię tego projektu od samego początku.

Wszystko zaczęło się w 2015 roku, po podjęciu decyzji o przeprowadzeniu tak dużej inwestycji pierwsze nasze działania polegały na próbie zmiany planu zagospodarowania działki na której stoi obecny budynek OSP. Każdy, kto ma styczność z planem zagospodarowania przestrzennego wie, że wprowadzenie nawet najmniejszych zmian jest na tyle trudne i czasochłonne, że w części przypadków staje się to mało możliwe. Nam udało się tego dokonać po roku czasu dzięki pełnej współpracy z Wójtem, całą Radą Gminy Jabłonna i pracownikami Gminy. Gdy wiedzieliśmy, że plan zagospodarowania przestrzennego pozwala nam na wykonanie rozbudowy, kolejnym etapem musiało być znalezienie firmy która wykona pełną dokumentację zawierającą m.in. analizę terenu czy projekt architektoniczny z wizualizacją inwestycji. Opierając się o doświadczenia członków OSP przy współpracy z takimi firmami wybraliśmy rzetelnego partnera, który oprócz bagażu doświadczeń oferował konkurencyjną cenę. Niech nikogo jednak nie zmylą ostatnie słowa w poprzednim zdaniu, taka usługa nie należy do najtańszych i już tutaj ponieśliśmy wysokie koszty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, oczywiście pokryliśmy je w 100% ze swoich środków.
W tym akapicie warto zaznaczyć, że w związku z rozpoczęciem projektowania poczyniliśmy starania o przebudowę odcinka ul. Partyzantów przy której znajduje się strażnica, tak aby więcej podczas intensywnych opadów deszczu nie dochodziło do lokalnych podtopień znajdujących się w pobliżu posesji czy firm. Z tego miejsca należą się wielkie wyrazy podziękowania dla Mariusza Grzybka (Radny Gminy Jabłonna) oraz Zbigniewa Garbaczewskiego (Radny Powiatu Legionowskiego), którzy od początku pilnowali całej sprawy przebudowy systemu odwadniania głównej ulicy Chotomowa. To w dużej mierze dzięki ich staraniu i zaangażowaniu już niedługo rozpocznie się ta oczekiwana przez wielu mieszkańców inwestycja.
Mając gotową dokumentację pozostało nam zacząć rozglądać się za podmiotem, który przeprowadziłby prace budowlane. Jednak po kolei, aby dopiąć sprawy formalne na ostatni guzik wystosowaliśmy do starostwa wniosek o pozwolenie na budowę. Tutaj odbyło się bez problemów i zaraz po uprawomocnieniu się decyzji wybraliśmy firmę co do której jesteśmy pewni, że jakość usługi nie pozostawi żadnych wątpliwości.

Zdając sobie sprawę z wagi tak potężnej inwestycji i obciążeń finansowych wystosowaliśmy wniosek o częściową dotację z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Pragniemy przypomnieć, że wszystkie koszty wyliczyliśmy wstępnie na ok. 2.000.000,00 zł. Jest to ogromna kwota, jednak biorąc pod uwagę, że Ochotnicze Straże Pożarne w powiecie Legionowskim stanowią duży filar wpływający na bezpieczeństwo mieszkańców i rok w rok jednostki obsługują kilkaset zgłoszeń oraz prężnie wspomagają działania Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie, uważamy że taki wydatek jest jak najbardziej wskazany dlatego też podjęliśmy decyzję o zaciągnięciu długoletniego kredytu. Ochotnicy to ludzie z pasją, działają prężnie nie dla pensji za wykonaną pracę tylko dla bezinteresownej pomocy lokalnej społeczności niezależnie od pory dnia czy nocy. Niestety o strażakach – ochotnikach wszyscy przypominają sobie przeważnie wtedy, gdy „Siły i Środki” PSP są niewystarczające, tj. duże pożary nieużytków i lasów czy chociażby ostatni przykład masowych podtopień w połączeniu ze skutkami porywistego wiatru. Tak niestety jest i w tym przypadku, nasz wniosek o dofinansowanie na rozbudowę strażnicy mimo spełnienia formalnych procedur i pozytywnych opinii Komendy Powiatowej PSP w Legionowie jak i Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie od kilku miesięcy leży nierozpatrzony u Komendanta Głównego PSP.
Ostatnio naszą jednostkę odwiedziła delegacja z Ukrainy z którą obecny był m.in. były Komendant Główny PSP Wiesław Leśniakiewicz, delegacja miała za zadanie zobaczyć jak funkcjonują Ochotnicze Straże Pożarne w Polsce aby brać dobry przykład i tworzyć podobne struktury w swoim kraju na podstawie zaczerpniętych wzorców. Jest to świetny przykład że nasza ciężka praca przynosi efekt, bo gdyby nie starania garstki ochotników oraz ich setki godzin poświęconych na pisma i starania o pieniądze na sprzęt to nie byłoby czego podziwiać. Szkoda że nikt tego nie widzi rozpatrując nasz wniosek.

My, strażacy ochotnicy widząc dużą potrzebę w zapewnieniu większego bezpieczeństwa przede wszystkim mieszkańcom powiatu Legionowskiego informujemy, że wykonamy inwestycje na swój koszt z zaciągniętego długoletniego kredytu i do 2018r. (stulecia naszej OSP) zakończymy rozbudowę budynku. Dziękujemy wszystkim którzy widzą naszą pracę i popierają to co robimy.
Oczywiście galeria będzie na bieżąco cały czas aktualizowana 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Enter Captcha Here : *

Reload Image